Aktualności

19-02-2010Fabryka Mebli na Żywo

Fot. Drema

Fabryka Mebli na Żywo to wyjątkowa na skalę europejską prezentacja produkcji mebli w oparciu o najnowsze technologie dostarczane przez czołowych producentów ze światowej elity.

Już w dniach 13-16 kwietnia w Poznaniu będzie można przyjrzeć się z bliska, w jaki sposób powstają meble tapicerowane.  

W tym roku Fabryka Mebli na Żywo wyprodukuje komplet mebli tapicerowanych (zestaw wypoczynkowy) mogący mieć swoje zastosowanie w holach hotelowych, hallu w miejscu publicznym, czy poczekalni.

 Fotel, pufa i stół w większości wykonane będą z wysokiej jakości sklejki bukowej oraz wykończone drewnem litym. Ideą jest, aby meble te wykończone były metodą klejenia, przy ograniczeniu elementów metalowych do niezbędnego minimum. Poszczególne elementy są dosyć skomplikowane w obróbce, co wymaga zaangażowania nowoczesnych maszyn. 

Tegoroczna Fabryka Mebli na Żywo, której organizatorem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, odbywa się dzięki zaangażowaniu studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod kierownictwem prof. dr Jerzego Smardzewskiego oraz firm AMATEC, ARKUS, BECKER ACROMA POLSKA, BIZEA, HOMAG, IMA, INTEX, ITA, LEITZ, MAKITA, OSKA, REMA, RONDO 2, SCM oraz WEINIG.

Projekt mebli powstaje w otoczeniu wirtualnym poczynając od koncepcji projektowej i konstrukcji oraz wymiarów, w pełnej integracji ze środowiskiem komputerowym, z uwzględnieniem ważnych dziś kryteriów wytrzymałościowych. Meble, oprócz elementów funkcjonalnych, mają również ustalone na etapie projektowania parametry bezpieczeństwa, takie jak wytrzymałość, czy sprężystość. Symulując warunki użytkowania możemy oszacować trwałość mebli – już na etapie projektowania. Dzięki temu wyeliminowane zostały działanie intuicyjne oraz konieczność przyszłych testów na meblach.

Sterowanie produkcją w Fabryce oparte zostało o system ERP (Enterprise Resource Planning). System zapewni zbilansowanie zdolności produkcyjnych, harmonogramowanie prac produkcyjnych, planowanie zakupu niezbędnych surowców, rozliczenie zużycia materiałowego, rejestrację spływu prac na poszczególnych stanowiskach pracy poprzez zastosowanie technologii skanowania kodów kreskowych. To rozwiązanie organizuje logistykę i oszczędza czas, ponadto informuje o czynnościach danego pracownika na konkretnym stanowisku oraz udostępnia informację o rzeczywistych kosztach produkcji.

W latach ubiegłych Fabryka produkowała meble skrzyniowe na bazie płyty, oraz realizowała projekty meblowe w oparciu o drewno lite, stając się wyjątkowo atrakcyjnym wydarzeniem odbywającym się w ramach Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA.

Projekt tegorocznej Fabryki Mebli na Żywo zostanie zrealizowany w oparciu o pięć prac magisterskich autorstwa studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Każdy ze studentów jest odpowiedzialny za dany etap projektu:

-  Przemysław Myszkowski – przygotowanie parametrycznej konstrukcji w środowisku CAD
- Waldemar Mieszała – przygotowanie wirtualnej Fabryki Mebli oraz technologii wytwarzania w środowisku ERP
-  Artur Majchrzak – projekt zarządzania produkcją i rejestracja spływu zleceń w ERP
-  Piotr Podgórniak – projekt zakładu produkcyjnego w warunkach lokalowych MTP
-  Michał Maslej – sprawdzenie sztywności i wytrzymałości konstrukcji wyprodukowanych mebli w drodze obliczeń numerycznych i doświadczalnych.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu organizatorów targów, czołowych dostawców technologii oraz studentów i naukowców – Fabryka Mebli na Żywo po raz kolejny potwierdza swój unikalny wymiar edukacyjny będąc źródłem transferu najnowocześniejszych technologii dla branży meblarskiej.  

www.drema.pl

 

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.